2019 colour: Living Coral

Living Coral, bright coral shade, is its 2019 colour of the year. Although it may seem more pink in nature, Pantone describes Living Coral as “an animated life -a affirming shade of orange, with golden undertones.” Pantone also cited Living Coral is a colour of carefree happiness. Colour is an equalizing lens through which we experience our natural and digital realities and this particularly true for Living Coral.

I can’t explain why, but Im obsessed with this seasons new colour. I only have one dress in this colour, but I think soon I will definitely change that.


“Dzīvais korallis” ir kļuvis par 2019 gada krāsu. Lai gan dabā, tas liekas rozīgāks, Pantone to raksturo kā dzīvīgu oranžās krāsas toni ar zelta atspulgiem. Pantone šo krāsu arī dēvē kā bezrūpīgu laimi. “Dzīvais korallis” ir kā pielīdzinošs objektīvs, caur kuru mēs piedzīvojam mūsu dabisko un digitālo realitāti.

Es nezinu kāpēc, bet man ļoti patīk  jaunā 2019  “dzīvā koraļa” krāsa. Man skapī ir tikai viena šāda krāsas kleita, bet domāju,ka drīz to mainīšu.

Living Coral in fashion

Perfect nail colour for this season.

Living Coral in interior design

Living Coral in make up

This blog post was more for inspirational purposes.

What do you think about this season new colour?


Šis bloga ieraksts vairāk bija domāts iedvesmas gūšanai.

Un,ko tu domā par šo sezonas jauno krāsu?

~With love~

Inese Baumane

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.