Colourful November look

Today was nice and warm autumn day, and at Ķīpsala were “Baltic Beauty” exhibition, which me and my mom wanted to visit. That is our every years little family tradition to attend this exhibition. Divided in two halls- The world of beautiful hair and The world of beautiful face and body. Exhibition “Baltic Beauty” 2018 will present more than 335 participating companies from 17 countries offering information on the latest beauty trends, professional and consumer products and treatments. Beauticians, make up artists, stylists, hairdressers and masseurs will offer exciting demonstrations, compete in professional competitions, share knowledge at seminars and master classes. Also you can find here great bargains too. After exhibition we decided that we want to go somewhere to eat and along the way we decided to take my outfit photos.

We always guess that month of November will be cold and damp, but we can make it “warm” and colourful with our choice of clothes. Thats why to not to feel suppressed autumn feeling, I choose, perhaps not all the time and not always bright and colourful clothes, but often. My most frequent excuse is that I saw it in store and I couldn’t resist to buy it, but this time it was with this colourful faux fur coat. Lately I have fallen in love with this kind of faux fur coats, heres an example with my black & white look(link). I think they are elegant and give your look good, stylish and maybe a little more expensive look. I think it won’t be my last faux fur coat which I buy.


LV

Šodien bija jaula un silta rudens diena, un Ķīpsalā notika “Baltic Beauty” izstāde, kuru mēs ar mama vēlējāmies apmeklēt. Tā jau mums ir kļuvusi ikgadējo ģimenes tradīciju apmeklēt šo izstādi. Izstāde notiek divās hallēs- ” Skaisto matu pasaule” un “Skaistā sejas un ķermeņa pasaule” . Izstāde “Baltic Beauty”  piedāvā vairāk kā 335 dažādas kompānijas no 17 dažādām pasaules valstīm, piedāvājot informāciju par jaunākajiem skaistuma trendiem, profesionālus un patērētāja produktus un līdzekļus. Kosmetalogi, vizāžisti, stilisti, frizzerei un masieri piedāvā aizraujošas demonstrācijas, piedāvā redzēt profesionāļu sacensības, dalās ar savām zināšanām semināros un meisterklasēs. Šeit ir arī laba iespēja atrast labas preces par labām cenām.

Mums vienmēr pieņemts, ka Novembra mēnesis ir auksts un drēgns, bet mēs to varam padarīt “siltu” un krāsainu ar sava apģērba izvēli.  Tāpēc, lai nomāktu “pelēko” rudens sajūtu, es izvēlos, varbūt ne vienmēr spilgtas, krāsainas drēbes, bet bieži gan.  Mans biežākais attaisnojums ir ieraudzīju veikalā šo lietu un nevarēju atturēties nenopērkot, bet šoreiz atkal tā bija ar šo krāsaino mākslīgās ādas kažoku.  Pēdējā laikā man ir iepatikusies šāda tipa mākslīgās ādas kažoki, šeit ir, piemērs, kā saskaņoju black & white look(link) tērpu. Man tie liekas eleganti un piedod koptēlam labu, stilīgu un varbūt pat dārgāku izskatu. Domāju, ka mis nebūs pēdējais mākslīgās ādas kažoks, ko iegādāšos.

One more thing that I want to pay attention is this beautiful bag, which I accidentally saw in “Aldo” store. So simple, but at the same time so elegant and “eye catching”. Small, but at the same time roomy. Even my big wallet fits in.  🙂


Vēl viene lieta, kam vēlos, pievērst uzmanību pie tērpa bildēm ir šī skaistā somiņa, ko netīšām pamanīju veikalā “Aldo”.  Tik  vienkārša, bet tajā pašā laikā ļoti eleganta un uzmanību piesaistoša. Maza, bet tajā pašā laikā tik ietilpīga. Pat mans lielais maks tur ielien.  🙂

~OUTFIT~

Faux fur coat:  Shein

Black bag(similar):  Shein

Yellow skirts(similar): Reserved

Yellow earrings(similar): Shein

Black boots: Jenny Fairy

Black jumper(similar): H&M 

Watch: Guess

~With love~

Inese Baumane

Leave a Reply

Your email address will not be published.