Current favourite face scrub and eye cream: Clinique

About Clinique brand I have heard about a while so many good things, as well myself have tried their mascara Clinuque  high impact extreme volume  mascara, which I liked, but repeatedly I wouldn’t buy it.

For my face skincare I try to pay a lot of attention, because face is the first what you see talking to other people, and thats why it always have to be in good condition. Healthy skin, healthy look!

As I was looking for a good face scrub and eye cream I decided to try Clinique 7 day scrub cream rinse- off formula and Clinique all about eyes rich .

My skin type is combined skin, because I have areas which are dry and areas which are oily. These Clinique products fits all skin types.

After first time using face scrub I felt immediate effect, my face become softer and smoother, what lasted all day long, also my face cream went on so much better. This face scrub you can use everyday. So far I like the face scrub so much.

About eye cream I have neutral thoughts, but I will continue to use it and understand if I like it or not. After using Clinique eye cream my eye area becomes softer and smoother also. I like that these products don’t have specific smell.


Par Clinique firmu biju dzirdējusi jau sen labas atsauksmes, kā arī pati biju mēģinājusi viņu skropstu tušu Clinique high impact extreme volume mascara, kura man patika, bet atkārtoti, tomēr nepirktu.

Sejas kopšanai cenšos pievērst  samērā lielu uzmanību, jo seja ir pirmais, ko pamana cilvēkos un, tāpēc tai vienmēr ir jābūt labā stāvoklī. Veselīga āda, veselīgs izskats.

Tā kā, ilgstoši meklēju labu sejas skrubi un acu krēmu, nolēmu pamēģināt Clinique 7 day scrub cream rinse- off formula un Clinique all about eyes rich .

Manas sejas ādas tips – kombinēta āda, jo vietām ir sausa un vietām ir taukaina āda. Šie Clinique produkti der visiem sejas tipiem.

Pēc pirmās skrubja lietošanas reizes sajutu tūlītēju efektu, seja kļuva mīkstāka un gludāka, kas saglabājās visu dienu, arī sejas krēmu bija daudz vieglāk uzklāt. Šo skrubi var lietot katru dienu. Pagaidām šis skrubis man ļoti patīk.

Par acu krēmu man ir neitrāls viedoklis, bet turpināšu viņu lietot, lai saprastu vai man patīk vai nepatīk. Pēc acu krēma lietošanas acu zona kļūst  maigāka un gludāka. Patīk, ka productiem nav specifiska smarža.

Brand: Clinique, American cosmetic brand

Product: face scrub

Product name: 7 day scrub cream rinse- off formula

Effect: control oil related problems, refresh the skin, clean the pores

Volume: 100 ml

Skin type: all skin types

Description: a cream based exfoliator that works to brighten the complexion. Forfilied with fine grains to create a gentle scrub, the exfoliator helps control oil- related problems and effectively sloughs away dead skin cells, polishing the skin to decongest pores and dismiss the appearance of the fine lines. Skin feels refined and soft with no residue and its perfectly prepped to absorb your favourite moisturiser.

How to use?: manage over make up free skin, avoiding eye area. Rinse or tissue off.

Price: 28,99 eur

Where to buy it?: Douglas, Stockman, Kristiana

Valuation:


Zīmola nosaukums: Clinique, Amerikas kosmētikas zīmols

Produkts: sejas skrubis

Produkta nosaukums: 7 day scrub cream rinse- off formula

Mērķis: izlīdzina krunciņas, atsvaidzina ādu, attīra poras

Tilpums: 100 ml

Ādas tips: visiem ādas tipiem

Apraksts:  produkts ir piemērots ikdienas lietošanai. Satur noapaļotas granulas. Krēmveida formula, kas izveidota uz ūdens bāzes, palīdz ādai izskatīties tīrai un starojošai, izlīdzina krunciņas, atsvaidzina nogurušu ādu. Lielisks skrubis stimulē, piešķir ādai vienmērīgu toni, kas palīdz kontrolēt problemātisku ādu, attīra poras un sniedz ādai starojoma efektu.

Lietošana: izmantot no rīta vai vakarā pēc grima noņemšanas. Klāj ar pirkstu galiem, ar apļveida kustībām masē seju. Noskalot ar ūdeni vai noslaucīt ar salveti.

Cena: 28,99 eur

Kur iegādāties?: Douglas, Stockman, Kristiana

Vērtējums: 8

Brand: Clinique, American cosmetic brand

Product: eye cream

Product name: All about eyes cream

Effect: reduces puffins, dark circles and fine lines

Volume: 15 ml

Skin type: all skin types

Description: all about eyes is a lightweight eye cream developed to deliver intense hydration and soothe the delicate eye area. Suitable for all skin types, its cream- gel formula reduces puffiness, dark circles and fine lines to reveal revitalised, radiant eyes. Melts effortlessly into skin and works effectively as a primer to hold eye make up in place.

How to use?: use morning and night. With ring finger, apply sparingly to entire eye area using a gentle patting motion.

Price: 42,99 eur

Where to buy it?: Douglas, Stockman, Kristiana

Valuation: 7/8 


Zīmola nosaukums: Clinique, Amerikas kosmētikas zīmols

Produkts: acu krēms

Produkta nosaukums: all about eye cream

Mērķis: mitrina, atsvaidzina, samazina tumšos lokus

Tilpums: 15 ml

Ādas tips: visiem ādas tipiem

Apraksts:  mitrinošs želejveidīgs krēms, kas vienlaikus likvidē noguruma pazīmes, atsvaidzina ādu zem acīm un samazina tumšos lokus, tūsku zem acīm. Nodrošina ilgtermiņa efektu un pietiekami blīvu pārklājumu.  Sarežģītās sastāvdaļas darbojas maigi, bet efektīvi, uzlabo asinsriti.

Lietošana: ar pirkstu galiem viegli iemasēt ādā

Cena: 42,99 eur

Kur iegādāties?: Douglas, Stockman, Kristiana

Vērtējums: 7/8


~With Love~

Inese Baumane

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.