It’s all about the red

This years summer was very beautiful and warm that I even didn’t noticed thats its already October. First words when I hear word “October” on my mind is autumn, colourful leaves and school. P.S. Im very happy that I don’t need to go to school anymore. So far our autumn has been very multi-colored. One day its been very warm and sunny, but other day its cold and rainy.

Since today was beautiful and sunny day me and my fiancé decided to go outside Riga to catch golden autumn. My fiance native city is Bene thats why we decided to go there. 1,5 h  on the road and we are here! Beautiful autumn colours dazzled us. Now I understand expression “my favourite colour is October colour”. Yellow and red leaves in nature are admirably beautiful. I think Im starting to fell in love with autumn.

Although today was beautiful sun and relatively warm, autumn tend to be tricky. Thats why sweater for autumn is perfect piece of clothe. Lately for my autumns “must have” has became sweater. I don’t want to look “grey” with my outfit so I choose sweaters with some “cherry on top”. So today I chose bright, red sweater with “tubers” on sleeves. Red is my second favourite colour. Red colour I often combine together with black colour. Even today that was my choice. Black, long skirt, red high heel boots and, off course, beautiful black clutch bag. Perfect autumn combo! Red sweater and black clutch bag I ordered online from “Zaful”.

I recommend for everyone to enjoy October colours in native, whatever its Riga, Sigulda or Ogre. Latvias autumns are fabulous.


LV

Šogad vasara  bija tik skaista un silta, ka nepamanīju, ka klāt jau Oktobris. Pirmie vārdi izdzirdot “Oktobris”, kas nāk prātā ir rudens, krāsainās lapas un skola. P.S. Esmu tik priecīga, ka sen vairs nav jāiet skolā. Pagaidām mūsu rudens ir bijis ļoti raibs – vienu dienu silts un skaista saulīte, bet otru dienu jau auksts un lietus.

Tā kā šodien bija skaista, saulaina diena mēs ar līgavaini nolēmām doties ārpus Rīgas ķert zelta rudeni. Līgavaiņa dzimtā pilsēta ir Bēne, tāpēc nolēmām braukt uz turieni. 1,5 h ceļā un esam klāt! Skaistās rudens krāsas apžilbināja mūs. Tagad saprotu teicienu: “mana mīļākā krāsa ir Oktobra krāsa”. Dzeltenās un sarkanās lapas  dabā ir apbrīnojami skaistas. Laikam sāku iemīlēties rudenī.

Lai gan šodien bija skaista, silta saulīte un samērā silts, rudens mēdz būt viltīgs. Tāpēc rudenī lielisks apģērba gabals ir džemperis. Par pēdējā laika “must have” rudens apģērbu man ir kļuvis tieši džemperis. Lai izskats nebūtu “pelēks”, es izvēlos džemperi ar savu “odziņu”. Tāpēc arī šodien, izvēlējos košu, sarkanu džemperi ar “bumbuļiem” uz rokām. Sarkanā ir otra mana mīļākā krāsa. Sarkanu krāsu bieži kombinēju kopā ar melno krāsu. Arī šodien tā bija mana izvēle. Melni, gari svārki, sarkani augstpapēžu zābaki un, protams, skaista melna somiņa. Perfekts rudens kombo! Sarkano džemperi un melno somiņu pasūtīju no internetveikala “Zaful”.

Iesaku visiem Oktobra krāsas izbaudīt dodoties pie dabas, vienalga vai tā ir Rīga, Sigulda vai Ogre. Latvijā rudeņi ir pasakaini.

~OUTFIT~

Red sweater: Zaful

Black clutch: Dresslily

Black skirt(similar): Asos

Black skirt(similar): Zaful

Black skirt(similar): Shein 

Red boots: CCC

~With love~

Inese Baumane

Leave a Reply

Your email address will not be published.