Last touch of summer

Hello, everyone! Finally that time has come, when we can say autumn has officially started. We can change our summer clothes to warmer autumn coats and scarfs. Although autumn is very beautiful season and fallen leaf paths are wonderful I still want to dwell on memories about summer. I was watching my photos in my computer and suddenly I founded these photos of summer which were taken in august in Batstejkalns and realised that I haven’t posted them on my blog.

For my brightest summer event I remember our mini trip to Estonia to Rummu Karjar, where is the sunken prison. There me and my fiancé had our traditional every year photoshoot. Beautiful green water and “mountains” from sands created magical overall view, which I will remember for long time. Definitely I want to return there one more time, because on a sunny day it could be much more beautiful and I recommend for you to go there also. Which are you’re brightest summer memory? 

I wanted to share with you my summers latest discovery this purple jacket with matching purple pants from store “Reserved”. Super comfy summers pantsuit which you can wear everyday or wear to some fancy party. When I was younger I never would thought that I would like this kind of combo, but now I actually have started to loving this style.

This jacket and trousers comes in three different colours, but this purple colour just catches my eye.

Purple is a beautiful color to enjoy and created from two wonderful colors themselves, blue and red. Often times purple is associated with luxury, power, wisdom, creativity, and magic. When you look at purple in a psychological manner, it is the color that balances red and blue. Red tends to bring intensity and energy to the color, while blue brings relaxation and stability, together they make the brilliant color of purple which is the perfect balance of the two.

Just like other colors, there are different shades of purple and they can all have different meanings. Light purple has a feminine energy, bright purple is linked with richness and royalty, and dark purple can be associated with sadness and Light purple has a feminine energy, bright purple is linked with richness and royalty, and dark purple can be associated with sadness and frustration.


Sveiki,visiem! Beidzot ir pienācis, tas brīdis,kad varam teikt rudens oficiāli ir sācies. Vasaras drēbes varam lēnām nomainīt pret siltākām rudens jakām un šallēm. Lai gan rudens ir ļoti skaists gadalaiks un sakritušo lapu ceļi ir burvīgi, es tomēr nedaudz gribu vēl pakavēties vasaras atmiņās. Skatoties vasaras fotogrāfijas savā datorā es nejauši atklāju,ka neesmu publicējusi blogā šīs bildes no Bastejkalna, kas tika uzņemtas augustā.

Par spilgtāko vasaras notikumu, es atceros braucienu uz Rummu karjērām Igaunijā, kur atrodas nogrimušais cietums. Tur notika arī mana un līgavaiņa ikgadējā attiecību fotosesija. Skaistais zaļais ūdens un smilšu “kalni”  radīja maģisku kopskatu, ko atcerēšos ilgi. Noteikti gribētu aizbraukt uz turieni vēlreiz,jo saulainā laikā tur varētu būt daudz skaistāk, un iesaku arī citiem. Kāda ir tava spilgtākā vasaras atmiņa?

Vēlējos ar Jums padalīties ar manu vasaras atklājumu , violeto žaketi un tai pieskaņotajām biksēm no veikala “Reserved” .Super ērts, viegls vasaras bikškostīms, ko var vilkt gan ikdienā, gan uz kādu pasākumu. Agrāk nekad nebiju šāda salikuma piekritēja, bet gadiem ejot saprotu, ka šāds klasisks apģērba komplekts manā ikdienā iederas pat ļoti labi.

Šis komplekts bija nopērkams trīs dažādās krāsās, bet manu uzmanību visvairāk piesaistīja šī violetā krāsa.

Violets– skaista krāsa,kuru baudīt, un tā ir radīta no divām brīnišķīgām krasām- zilas un sarkanas. Bieži violetā krāsa ir asociēta ar greznību, spēku, gudrību, radošumu un maģiju. Apskatot violeto krāsu psiholoģiskā veidā, tā ir krāsa, kas līdzsvaro sarkano un zilo krāsu. Sarkanais dod krāsai intensitāti un enerģiju, bet zilā krāsa dod atslābumu un stabilitāti, un kopā iegūstot ideālo violeto krāsu, kas ir abu līdzsvars.

Tāpat kā citām krāsām arī violetajai krāsai ir dažādi toņi, un katram tonim var atšķirties nozīme. Gaiši violetam piemīt sievišķīga enerģija, spilgti violetā krāsa ir saistīta ar bagātību un karaliskumu, bet tumši violetā asociējas ar skumjām un vilšanos.

~OUTFIT~

Black hat(similar):  Asos

Black top: Coo Culte

Black bag: Parfois

Shoes(similar): Asos

Watch: Guess

Purple jacket: Reserved

Purple pants: Reserved

~WITH LOVE~

Inese Baumane

Leave a Reply

Your email address will not be published.