Red December look

Hello! New week, new blog post! 🙂 I can’t believe that it’s already December and that means Christmas is after only two weeks and Christmas are my favourite holidays. Every year I look forward to this holidays, because since childhood  they seems to me very special. I try to bring Christmas tree in my house in 22nd or 23rd December, and in that day I try to decorate it. Christmas tree, gingerbreads, tangerines, white snow outside the window and when family comes together are the best things that creates Christmas feelings. And I just love Christmas tree smell. Do you like Christmas as much as I do?

But can we talk about this beautiful red coat. So simple and elegant at the same time. This great coat I found at Stradivarius store. This coat is perfect for warmer autumn days or for colder autumn/winter days, you can match it it with big, beautiful scarf. I matched red coat with grey fedora, which is my top accessory at the moment. I thought red coat and grey dress are perfect combo. As well as wavy hair only makes the all look complete. 


LV

Sveiki! Jauna nedēļa, jauns bloga raksts! 🙂 Nespēju noticēt, ka jau ir Decembris un tas nozīmē, ka pēc divām nedēļām ir mani gada mīļākie  svētki- Ziemassvētki. Katru gadu ļoti gaidu šos svētkus, jo kopš bērnības man tie liekas ļoti īpaši un mīļi. Parasti eglīti mājās iegādājos 22 vai 23. Decembrī, un tajā pašā dienā arī dekorēju viņu. Ziemassvētku egle, piparkūkas, mandarīni, balts sniegs aiz loga un ģimenes kopā būšana ir vislabākais, kas rada Ziemassvētku sajūtu. Kā arī dievinu mājās ienestas eglītes smaržu. Vai jums arī patīk Ziemassvētki tik pat ļoti kā man?

Bet vai mēs varam paunāt par šo skaisto sarkano mēteli. Tik vienkāršs un tajā pašā laikā elegants. Šo lielisko mēteli atradu veikalā Stradivarius. Lieliski piemērots gan siltākām rudens dienām, gan vēsākām rudens/ziemas dienām, kas lieliski izskatīsies kopā ar lielu, skaistu šalli. Es mēteli saskaņoju ar pelēku cepuri, kuras pēdējā laikā ir mans top aksesuārs. Sarkans mētelis un pelēka kleita man šķita lielisks komplekts. Kā arī lokas paspilgtināja koptēlu.

These pictures were taken at the beautiful LU Botanical garden at some nice November day. Occasionally I like to go to botanical garden, because every time I found there new unseen places. As well as LU botanical garden is perfect place for mini photoshoots.


Bildes ir fotografētas skaistajā LU Botāniskajā dārzā, kādā jaukā Novembra dienā. Ik pa laikam man patīk aizbraukt uz botānisko dārzu, jo katru reizi, es tur atklāju jaunas un neredzētas vietas. Kā arī LU botāniskais dārzs ir lieliska vieta mini fotosesijām.

~OUTFIT~

Grey fedora: Stradivarius

Red coat: Stradivarius

Grey dress: Stradivarius

Grey bag: Shein

Grey boots(Similar): Asos

~WITH LOVE~

Inese Baumane

Leave a Reply

Your email address will not be published.