The power of spring

Hello, on Thursday! In Latvia also spring has started and everything has started to bloom, so beautifully. Spring has one minus- spring allergies. When I was younger I didn’t had this kind of a problem, but now when I’m  a little bit older I feel that when everything are blooming outside I have allergie. But allergie won’t stop me to enjoy warm spring weather. Thats why we decided to use this sunny spring day and go outside and take beautiful outfit photos.

Dress, shoes and jacket I chose in light shades, because in spring I want to wear light and airy clothes, but bag I chose in effective orange colour, to give my total look small, but bright accent. I like to chose bright accents to my looks.

For photoshoots place we chose “Uzvaras Parks” where now are blooming beautiful Japanese sakuras. I have to mention that pictures with Japanese sakuras are the most popular photos on instagram and facebook.

As spring has started it’s time for new bike. About new bicycle I started to think and dream already in winter. Thats why I decided that this Saturday it  is time to buy the bike. I want hill bicycle, but with women “touch”.


Sveiciens, Ceturtdienā! Arī Latvijā beidzot ir sācies pavasaris, apkārt viss tik skaisti zied. Pavasarim ir tikai viens mīnuss- pavasara alerģija. Kad biju jaunāka, tad man nebija šāda problēma kā alerģija, bet pēdējos gados tā skārusi arī mani. Bet alerģija nav problēma, lai baudītu silto laiku. Arī šodien izmantojām pavasara silto dienu un devāmies fotografēt janus tērpa bildes.

Kleitu ,kurpes un jaku izvēlējos gaišos toņos, jo pavasarī gribas vilkt gaišas un gaisīgas drēbes, bet somu izvēlējos koši oranžā krāsā, lai koptēlam būtu mazs, bet spilgts akcents.  Man patīk koptēlam izvēlēties košus akcentus.

Par fotografēšanos vietu izvēlējāmies “Uzvaras Parku”, kur tieši tagad Aprīlī/ Maijā zied skaistās Japānas sakuras. Jāpiemin, ka fotogrāfijas pie Japānas sakurām “Uzvaras Parkā” tagad ir top bildes instagramā un facebookā.

Tā kā ir sācies pavasaris, tad tagad ir īstais laiks iegādāties jaunu riteni. Par jaunu velosipēdu jau domāju un sapņoju kopš ziemas. Tāpēc nolēmu, ka sestdien ir īstais laiks riteņa iegādei. Gribu kalna velosipēdu, bet ar sievišķīgu “pieskārienu”.

~OUTFIT~

Dress: River island

Jacket(similar): New look

Bag: Guess

Watch: Tommy Hilfiger

Shoes(similar): Asos

Sunglasses(similar): Shein

~WITH LOVE~

Inese Baumane

Leave a Reply

Your email address will not be published.